Z archiwum e-sportu: Milt

13.02.2009; 17:50   Autor: epy0N   wyświetleń: 91707

Jeszcze raz chciałbym podziękować Ci za zgodę na ten wywiad. Na początku chciałbym Cię prosić, abyś się przedstawił czytelnikom, a także napisał czym aktualnie się zajmujesz poza graniem w Counter-Strike'a.

Na imię mam Jacek, w tym roku mam nadzieję obronić tytuł magistra. Poza CS'em staram się co nieco czytać oraz uprawiać sport - koszykówka oraz siłownia, do tego kończę także kurs pilota wycieczek.


Pora na pierwsze pytanie. Czym jest dla Ciebie Counter-Strike (w ujęciu ogólnym)?

Dla mnie to hobby i dobra zabawa. Gram, bo lubię, a do tego poznaje wielu fajnych ludzi, z którymi w miarę możliwości się spotykam i miło spędzam czas. :D Dodatkowo od nowego roku otworzyły się większe możliwości i mogę cos na tym zarobić. ;]


A czy dołączenie do PGSu nie zmieni tego podejścia? Czy gdy faktycznie jesteś w stanie zarobić na graniu nie zaczniesz tego traktować jako pracę?

Podejście ciągle jest takie same. Po wstąpieniu do D-Link PGS faktycznie wszystko stało się bardziej profesjonalne, wszyscy bardziej się przykładamy, więcej trenujemy - jednak póki nie da się z tego utrzymać nie ma możliwości, żeby traktować to jako pracę. :)


Piszesz, że nie dałbyś rady się utrzymać z grania, a ja akurat mam przed sobą wywiad z Filipem Kasprowiczem, menedżerem poprzedniej dywizji Counter-Strike'a PGSu, który pisze że zawodnicy PGSu mogą fajnie żyć ze swojej pensji. Wywiad ten był przeprowadzony w 2007 roku. Czyli coś musiało się zmienić od tej pory, nie uważasz?

Poprzednia dywizja to, jak wiemy, podwójni mistrzowie świata i raczej nie ma co nas porównywać do nich. Oni zasłużyli na wysokie pensje. My ciągle się staramy grać jak najlepiej możemy, jednak ciągle między nami jest przepaść. Wsparcie D-Link PGS jest ogromne i liczymy, że ten dystans uda nam się znacznie zmniejszyć - to nasz cel.


No dobrze, zostawmy temat pieniędzy i PGSu. Można powiedzieć, że na naszym polskim podwórku działałeś jako swego rodzaju łowca talentów. Dzięki Tobie słyszymy dziś o takich graczach jak szpero, BS7 czy dOK. Dalej szukasz takich młodych utalentowanych zawodników?

Jak najbardziej i ciągle mam na oku kilku uzdolnionych. :) Jakbym mógł otworzyć jakąś kuźnię talentów, to na pewno bym się tym zajął. Wielu młodych graczy nie jest w ogóle dostrzeganych, dlatego nasza scena się nie rozwija jak powinna. Ciągle stawia się na odgrzewane kotlety, które już stoją w miejscu.


Czyli Milt za 5 lat otwiera szkółkę esportową?

Jeśli ciągle będzie mnie to kręcić to czemu nie, grunt to żeby byli chętni. ;)


A jak znajdujesz takich uzdolnionych graczy? Zdradzisz swój przepis? ;)

Najpierw obserwuje ich mecze w różnych turniejach online, jeśli już ktoś zwróci moja uwagę to wyczekuję jakiegoś jego występu na LANie następnie parę mixów i zazwyczaj wtedy się już wie coś o danym graczu.


Jak było z Twoją karierą? Też ktoś Cię dostrzegł, czy samodzielnie budowałeś swój sukces?

Hmm, myślę że taki przełomowy moment nastąpił kiedy dołączyłem do zespołu ERYBNIK wraz z FOMFNYm. Wtedy zwiedziliśmy sporo LANów razem z różnymi osiągnięciami. Później powstało Nitro stworzone wraz z kumplami ze Śląska i tak w zasadzie jest do teraz - ciągła gra z południem kraju. :D


W jaki sposób trafiłeś właśnie do ERYBNIKa?

Na samym początku swego grania uczęszczałem bardzo często do kafejki INTERMEDIA, tam grało masę ludzi z Rybnika i okolic. Po pewnym czasie najlepszy rybnicki gracz Masters postanowił stworzyć zespół z tej całej zbieraniny graczy - a było ich z 30. Wybrał m.in. mnie i tak się zaczęła ciekawsza przygoda z graniem.


Nie wiem ile razy już odpowiadałeś na podobne pytanie, ale prosiłbym aby tym razem ta odpowiedź była jak najbardziej szczera. Czy jako prowadzący grę podczas meczu czujesz się w jakiś sposób ważniejszy niż reszta zespołu?

Czuje się czasem odpowiedzialny za porażkę, ważniejszy nigdy. Jak teamowi idzie gra to prowadzący ma się łatwo jednak jak zaczynają się schody łatwo o błędy.


A masz jakiś przepis na wyjście z trudnej sytuacji? Załóżmy, że przegrywacie np. 0:7.

Ryzyko, w momencie kiedy już stracimy te kilka rund z rzędu zaczynam wymyślać jakieś spontaniczne zagrania, raz wychodzą innym razem nie.


W jaki sposób zostałeś prowadzącym?

Hahaha teraz jak usłyszysz odpowiedź to padniesz. Kiedyś w Nitro DEEq powiedział, że mam ładny głos, fajnie się mnie słucha i żebym spróbował prowadzić. Spodobało się reszcie i prowadzę do dziś. :D


Doszło do porozumienia między D-Link PGS a sklepem progamer.pl na mocy którego można było spotkać waszą dywizję na publicznym serwerze deathmatch. Co sądzisz o takiej inicjatywie? Grałeś tam w ogóle?

Uważam, że jest to świetny pomysł. Fajnie się gra z młodymi, chcącymi się rozwijać graczami. Oni się angażują w grę i cieszą kiedy mogą pograć z którymś z nas. Mi taka inicjatywa sprawia radość i zawsze kiedy dostanę zaproszenie pojawię się. Miłe jak ktoś Cię chwali ale trzeba zawsze na to zapracować. Chciałbym z tego miejsca pochwalić sklep ProGamer i zachęcić, by pomysły takie jak te, były codziennością na polskiej scenie, nie tylko CSa.


A nie sądzisz, że zostało to trochę słabo przygotowane? Byłem na chwilę na podstawionym serwerze i ping nie zachwycał.

Były 2 serwery. Na tym pierwszym faktycznie był wysoki ping, jednak na drugim serwerze warunki były całkiem dobre. Jedyne co przeszkadzało to dobór map - de_dust czy de_airstrike nie zachwycają. Myślę, że pojawia się kolejne takie spotkania i warunki będą wtedy lepsze.


Ten drugi był widocznie jakoś sprytnie ukryty, gdyż nigdzie nie byłem w stanie o nim przeczytać. ;) Popytam Cię teraz trochę o aktualną drużynę. Wraz z dołączeniem do D-Link PGS otrzymaliście zaplecze finansowe, którego brakowało w SPQR, a z tego co można było wyczytać w waszych wypowiedziach, większe niż te które oferowało KomaCrew.Tagan. Czy w związku z tym można się was w tym roku spodziewać na zagranicznych LANach? Jeśli tak, to czy wiadomo na jakich?

D-Link PGS oraz Razer faktycznie zaoferowało świetne warunki. Co do LANów zagranicznych, to na pewno pojawimy się na kilku, mamy pomysły na jakich ale na razie nie mogę nic zdradzać. W momencie, kiedy będzie wszystko zapięte na ostatni guzik, pojawią się informacje oficjalne - jest w najbliższym czasie jeden ciekawy zagraniczny LAN na którym będziemy chcieli się pokazać.


Jakie są Wasze pozostałe plany na ten rok? Macie jakieś z góry ustalone cele?

Pisałem na początku o celu. :) Zmniejszyć dystans do MYMu - jeśli to się uda sukcesy same przyjdą.


Macie na to jakiś sposób?

Systematyczny trening zespołowy i praca indywidualna. Do tego jak największa ilość turniejów po drodze i zobaczymy pod koniec roku, kiedy już zrobimy podsumowanie pracy. :)


Jak wygląda taka praca indywidualna?

Każdy ma na to swoją receptę - jedni dużo mixują, żeby poprawić formę inni grają z kolei aim_mapy oraz deathmatche. Każdy stara się o jak najlepszą formę indywidualną, a także zespołową - wiadomo wysoka forma = wynik.


Nie mieliście okazji zagrać na niemieckich kwalifikacjach do KODE5. Co sądzisz o takim, a nie innym wyborze zespołów? Nie wydaje wam się, że zostało to zrobione specjalnie, skoro poza BVG ominięto całą polską czołówkę?

Tam w zasadzie nie było wyboru zespołów. Był przycisk, w który trzeba było kliknąć, do tego zasada kto pierwszy ten lepszy. Pierwsze 32 zespoły które kliknęły zagrały. ;] Dla mnie to oczywiście śmieszna sprawa ale pozostaje to w kwestii Niemców.


Niedawno rozpoczęły się jednak polskie eliminacje. Jak wiadomo jesteście jedną z rozstawionych drużyn. Czy pomimo tego obawiacie się kogoś? A może jesteście w 100% pewni wyjazdu na LAN?

Pewni w 100% nie jesteśmy, nie wiemy jeszcze jakie zespoły pojawią się w naszej turze. Nie lekceważymy nikogo jednak mamy wiarę w swoje umiejętności. Myślę że pojawimy się na tym LANie :)


Które miejsce obstawiasz na finałach?

Będziemy starać się o jak najwyższe, jednak nie chciałbym typować. Zobaczymy na turnieju jaką formę kto trafi. :)


Zbliżają się finały polskiego EPSa. Będzie rewanż z Deltą za przegrany w kwalifikacjach mecz? A co z Frag eXecutors, z którymi remisowaliście, czy MeetYourMakers? W gronie takich zespołów raczej nie jesteście jeszcze uważani za faworytów, szykujecie kibicom jakąś niespodziankę?

Oczywiście będziemy starać się o niespodziankę. Delta FX i MYM to faworyci i zdobywcy podium praktycznie na każdym polskim turnieju, jeśli któryś z tych zespołów przeskoczymy to uznamy nasz plan za wykonany. :)


Wracając jeszcze do samego EPSa - niektórzy zawodnicy narzekali na pewne nieprawidłowości w organizacji, związane z ciągłym przekładaniem meczy czy przyznawaniem punktów karnych. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

Terminy były ustalone, każdy zespół posiadał wildcard umożliwiający przełożenie meczów. Mecze grane były raz na 2-3 tygodnie. Jeśli ktoś nie umie się dostosować, niech rezygnuje z gry... Jedyne co mnie trochę dziwi, to fakt że jeszcze nie znamy terminu LANa oraz systemu rozgrywek.


Nie masz więc wrażenia, że ten sezon został przygotowany na zasadzie 'aby był'?

Z tym się nie zgodzę, żeby przygotować taki turniej trzeba naprawdę sporo czasu, ambicji - dużo planowania i ja uważam ten pierwszy sezon za sukces.


W tym roku MYM ma już pewny udział w finałach ESWC. W związku z tym w polskich kwalifikacjach będzie szansa na zdobycie praw do wyjazdu. Rok temu wyjechali FXi, Ty z TraderTeam.pl stanąłeś na 3 miejscu podium. Jak będzie w tym razem?

Dobrze, że sprawa tego slota się już rozwiązała i to w najlepszy sposób. W tym roku być może będą znów 2 sloty na ESWC na polskich finałach. Będziemy się starać jeden z nich zdobyć, co na pewno będzie trudne. :)


Kuben z powrotem w MYM, pionas wraca do FXów, ruloN wymienia XxX'a w BVG, pepi zajmuje jego miejsce w Delcie. Wy też szykujecie jakieś roszady, czy możemy być spokojni o aktualny skład?

O nas można być spokojnym. Zmian nie będzie, dobrze się razem czujemy i do tego posiadamy sporą mobilizację.


A gdybyś nagle dojrzał na scenie jakiegoś utalentowanego młodego gracza? Dałbyś mu szansę w drużynie?

Teraz nie. Jak wspomniałem powyżej, posiadamy fajną i miłą ekipę, której zmieniać nie chcemy.


Dobra, pora na dwa ostatnie pytania. Ulubiony odcinek "Świata wg Bundych"?

Nie pamiętam. :) Może ten jak wyjechali na wakacje i utknęli gdzieś w korku. :D


Ulubiony rodzaj sushi?

Shiromi z białą rybą.


Dzięki za wywiad, możesz teraz kogoś pozdrowić. Do zobaczenia. ;)

Chciałbym pozdrowić całą ekipę PGS, sponsorów D-Link, Razer, clanserver4u oraz wszystkich innych, myszkę Elke oraz wszystkich znajomych z listy friends. :)
Komentarze

~ as 16.02.2009; 22:09
fajnie sie czyta
~ qim 16.02.2009; 20:22
najs tam epi z tym wywiadem
~ wayne 13.02.2009; 22:11
Dobry wywiad.

autor:

tresc:Redakcja serwisu CS16.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy czytelników.
eljot Stomatologia Częstochowa